środa, 18 grudnia 2013

Pęknięcia kory

Zimą szczególnie należy zadbać o drzewa ponieważ mogą pojawić się na nich pęknięcia kory, które są dla nich niebezpieczne. Piękne, słoneczne i mroźne dni są dla drzew niekiedy zagrożeniem.

Słońce ogrzewa pnie i konary, pobudzając w ten sposób tkankę, która jest odpowiedzialna za wegetację rośliny, a ujemna temperatura powoduje pęknięcia kory. 
 Najbardziej narażone są drzewa owocowe oraz drzewa które maja gładką, nieskorkowaciałą korę; na te szczególnie zwróćcie uwagę podczas zimowych przechadzek po ogrodzie.
 Jeśli posiadacie takie drzewa to warto je zabezpieczyć, każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Możecie bielić pnie lub owijać je białą włókniną. 
Gdy znajdziecie na drzewie miejsce przemarznięcia, które charakteryzować może odstająca kora musicie ostukać pień. Kiedy usłyszycie pusty dźwięk, oznaczać to będzie że właśnie w tym miejscu przymarzła tkanka. W zlokalizowanych uszkodzeniach należy docisnąć korę do drewna i przybić gwoźdźmi. 
Dzięki wczesnemu zareagowaniu i wykonaniu tego zabiegu, uda się uratować korę i nie powstanie otwarta rana. Jeżeli jednak już powstały rany to uszkodzone miejsca posmarujcie maścią ogrodniczą np. Funaben lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz